O zespole słów kilka

Borys Somerschaf z zespołem

Borys-Somerschaf2
Borys Somerschaf

wokal
Fendak
Sergiusz Fendak
skrzypce
Niedoborek
Jakub Niedoborek

gitara
Sojka
Paweł Sulej

– akordeon
Urszula Czerniak
Urszula Czerniak

– kontrabas
 

 ... mijały kolejne lata, a śpiewany przez Borysa podczas wyjątkowych okazji ulubiony romans "Gari, gari maja zwiezda" raczył uszy tylko nielicznych przyjaciół.
Pomysł na zaśpiewanie większej ilości romansów wciąż dojrzewał w moich z Borysem rozmowach. Tym bardziej wydawało nam się to potrzebne i ciekawe, że wśród wielu propozycji muzycznych dużych i małych scen naszego miasta tego gatunku brakowało. Spotkanie Sergieja Fendaka i Włodzimierza Kuzyka, ukraińskich muzyków szukających w Lublinie muzycznych przygód, sprawiło, że plany pierwszego publicznego koncertu stawały się coraz bardziej realne.  Skrzypce i akordeon w akompaniamencie uzupełnił grający na gitarze Kuba Niedoborek, wtedy jeszcze piszący doktorat, najlepszy lubelski gitarzysta.

Efektem tych przygotowań był koncert, na który zostali zaproszeni do Kawiarni Artystycznej Hades nasi przyjaciele oraz wierni bywalcy tego kultowego miejsca.
Wrażenie, jakie wywarł tego wieczoru na słuchaczach śpiew Borysa, uświadomiło każdemu z nas, że ten występ może być tylko początkiem prezentacji tej, jakże pięknej, części rosyjskiej kultury. Dotyczyło to romansu, tak bardzo zapomnianego jak, często zupełnie nieznanego wielu późniejszym słuchaczom.

Kolejne koncerty choć wykonane przy pełnych salach koncertowych, zwróciły nam uwagę jak bardzo potrzebne są zmiany i wzbogacenie brzmienia zespołu. Znani nam bardzo dobrze, a na co dzień występujący w Lubliner Klezmorim akordeonista Paweł Sójka zastąpił Wołodię, a Włodek Wargocki swoim kontrabasem wzmocnił podstawę brzmieniową. Zmiany te szybko okazały się zmianami na dobre. Zarówno coraz szerszy repertuar, jak i świetne przyjęcie kolejnych koncertów wyznaczyły tylko jeden kierunek – wydanie pierwszej, a później drugiej płyty z  romansami rosyjskimi, jakie do dzisiaj najpiękniej w Polsce śpiewa Borys Somerschaf. w 2017 los spotkał nas z Urszulą Czerniak, która zastąpiła Włodka Wargockiego na stanowisku – kontrabasistka.

Krzysztof Bielewicz